OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Chodovskobožičanský emo-corový úkaz, který vyrostl na torzu GOODFOUL, zvedá zástavu s druhým albovým počinem nazvaným „Omnia“ a již teď vám mohu prozradit, že minulá fošna „Zlosten“ je překonána. Nekonvenční náladová kytarovka s typicky naléhavým emotivním zabarvením, která v několika místech přetéká do nekompromisního metalového riffování (s lehce industriálním zásypem), je obléknutá do rodného jazyka, což do popředí výrazně vytlačuje texty, které se zabývají lidskými pocity a velmi často jsou úhledně srolovány v metaforických kobercích. Jedna z nejsilnějších skladeb „Maia“ má kořeny v mytologii, která je promítána do dnešního světa, další výraznou písní je titulní „Omnia“, stavící nejen na éterických houpavých linkách a hutnějších sekanicích - její těžiště je v něžné smyčcové lince, do které se ozývá prostý šepot:
„Možná máme strach, dívat se zblízka. Vidět, že jsme vlastně sami, že prázdnota není sen. Možná máme strach, že nevíme, kdo jsme. Že nevíme na čem záleží…“
Když to jen tak napíši na tuto stránku, na každého to může působit jinak. Pokud to zašeptá Venca z NASTY? za zvuku violoncella … po hřbetu vám proběhne mráz. Emo-crossoverová „Omnia“ otevírá bránu v hrazení, které vybudovala minulá deska, a skupinu, dá se říci, zčásti osvobozuje od majoritního, elektronikou protkaného riffování, které bylo výrazným průvodním jevem minulého materiálu. Novinka je mnohem lidštější, osobnější a citlivější.
Krom Vency se nově vokálů ujímá i ženský element - Petra, na jejíž technicky bezchybný, avšak zprvu poněkud toporný pěvecký vokál jsem si musel dlouho zvykat. Její zpěv se dá parafrázovat bájnou větou Otce vlasti. „Zprvu trpký zdá se, ale roste po své osobité kráse. A přitiskneš-li k němu ucho, tak neodtrhneš více.“ Postupem času mi dochází, že tento tah je pro kapelu posunem vpřed, neboť Vencovy melodické vokály by některým místům opravdu neslušely. Jeho zpěvy mají neodmyslitelné místo v emotivních deklamacích a vypjatém řvaní, kde svým extrémně rozervaným projevem dokáží naprosto famózně roztavit celou skladbu. Výtečným tahem je rozpačitě nervózní, pozvolna gradující „Krása“, za níž následuje geometricky riffující a samply podmáznutý nátěr „Sinus“. Obě skladby těží ze stejného textu a „Sinus“ jen umocňuje svojí předchůdkyni.
Zvuk z plzeňského studia ExAvik patří k českému průměru. Ničím neoslní, ničím celek výrazně nepotápí, zkrátka řemeslně dobře odvedená práce, která však vedle nahrávek mimo tuzemskou scénu přeci jen vypadá jako chudší příbuzný. I tak je však novinka potěšujícím krokem kupředu a rozhodně stojí za pozornost.
Druhé album chodovských je citlivějším, emotivnějším, osobnějším a lidštějším emo-crossoverem s vlastní, svojskou tváří.
7,5 / 10
Ven.C@
- kytar, zpěv, samply
Tomáš
- baskytara
Bob
- bicí a perkuse
Kilo
- kytasra, violoncello
1. Stigma
2. Maia
3. Krása
4. Sinus
5. 4Omnia
6. Manitu
7. Amenity
8. 4Tessa
Vydáno: 2008
Vydavatel: Ekim Records
Stopáž: 40:43
Produkce: NASTY?
Studio: ExAvik
Jen víc takovejch lidí, kapel, desek ...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.